Evangeliji nam dajo nekaj podatkov o Jezusovem otroštvu. Nimamo pa poročil o tem, kako je Jezus živel svojo mladost. Zato ta del življenja imenujemo Jezusovo skrito življenje. Njegova mladost je ovita v tančico skrivnosti.
Morda nam Evangeliji na ta način hočejo povedati, da se je Jezus v nekem obdobju življenja poenotil z nami, ki živimo bolj ali manj skrito življenje. Tudi, če smo zelo slavne osebnosti se nam postavlja morda kdaj vprašanje, kje je naša človeška posebnost, kako se vidi to, da je človek zelo poseben v božjih očeh. Tudi mi smo pogosto neopaženi in osamljeni. Jezus se nam je tudi v tem približal. Ljudje smo poklicani k temu, da bi svoje življenje živeli v notranji poglobljenosti. Če iščemo potrditev samo v tem, da nas drugi opazijo, da smo slavni, da je naše življenje potrjeno pred ljudmi bomo vedno razočarani. Če pa krepimo svojo življenjsko kvaliteto, in na vso moč živimo iz tega, kar nas Bog uči, pa začutimo, da je lahko življenje tudi skrito in ni nepomembno. Mnogo ljudi danes ob sredstvih družbenega obveščanja in ob dostopnosti družbenih omrežij zapade v divje iskanje pozornosti. To ni prava pot. Kot je Jezus živel skrito, lahko to storimo tudi mi in ne bomo razočarani. Vlaganje v rast svoje vesti, v poglobitev modrosti svojih življenjskih odločitev in v sprejemanje življenja z vero, da je življenje božji dar celo takrat, ko nam Bog pošlje križ, je velika milost. Tako življenje je postavljeno na trdni temelj.
104. Kakšen pouk nam daje Jezusovo skrito življenje v Nazaretu?
V času skritega življenja v Nazaretu ostaja Jezus v molku običajnega življenja. Tako nam omogoča zedinjati se z njim v svetosti vsakdanjega življenja, stkanega z molitvijo, preprostostjo, delom, družinsko ljubeznijo. Njegova podreditev Mariji in krušnemu očetu Jožefu je podoba njegove sinovske pokorščine Očetu. Marija in Jožef v veri sprejemata Jezusovo skrivnost, čeprav je ne razumeta vedno.