Kateheza: Oblast (109)

Vsaka organizacija na tem svetu ima člane, ki predsedujejo drugim. Tako je tudi v Cerkvi. To je osnovna struktura, ki je pomembna, da je razvidno, kako neka organizacija deluje, kakšno obliko ima in kako posreduje svoja sporočila. Osebe v Cerkvi, ki predsedujejo drugim se imenujejo kleriki.

 

Toda to je v resnici samo oblika delovanja, ki izhaja iz tega, da smo ljudje bitja, ki moramo imeti jasno predstavo o delovanju in vedeti, kdo ima kakšno vlogo. V resnici je Kristus apostolom podelil oblast, a ta oblast ni taka oblast, kot je oblast drugih svetnih vladarjev. To je oblast resnice, ljubezni in služenja. Ta oblast je klic vseh k služenju in iskanju najboljšega. Pastirji cerkve ali kleriki so poklicani, da bi zares zaživeli Jezusovo prisotnost in krepili svoje življenje tako, da bo resnica evangelija v njihovem oznanjevanju vse bolj jasna, sprejemljiva in jo bo mogoče razumeti. Duhovniki in drugi pastirji Cerkve naj tako živijo, da bodo postajali pravo mesto, kjer bodo ljudje iskali resnico in zgled ljubezni in odpuščanja. Čeprav oblast duhovnikov v skupnost Cerkve prinaša jasnost medsebojnih odnosov, pa je naloga duhovnikov predvsem služenje Bogu, zaradi Boga pa ljudem.

Apostol Pavel to povzame še na drugačen način. On pravi, da so on in njegovi prijatelji apostoli: “služabniki veselja vernikov”. Če je veselje pristno in resnično, mora biti utemeljeno na pravih življenjskih odločitvah in trdnem temelju vere.

 

109. Kakšno oblast podeljuje Jezus svojim apostolom v božjem kraljestvu?

Jezus izbere dvanajstere, prihodnje priče svojega vstajenja, ter jim dá delež pri svojem poslanstvu in pri svoji oblasti, da učijo, odvezujejo grehov, gradijo in vodijo Cerkev. V tem zboru Peter prejme "ključe nebeškega kraljestva" (Mt 16,19) in zavzema prvo mesto s poslanstvom, da varuje vero vsake oslabitve in da v veri utrjuje svoje brate.

Obiščite nas

Zelo veseli bomo, če nas obiščete v središču Kopra, si ogledate obnovljeni samostan in se ustavite v cerkvi. Z veseljem vas pričakujemo.

Dobrodošli!

Kako do nas?

Urnik bogoslužja

Nedelje:
9.00 in 11.00

Delavniki:
ob 19.00
(glej sprotni koledar)

zgodovina

Zgodovina frančiškanske prisotnosti v Kopru je dolga in sega v same začetke reda, saj so prvi bratje prišli v mesto že kmalu po Frančiškovi smrti. Leta 1229 ga je verjetno obiskal sv. Anton Padovanski in tukaj ustanovil prvo skupnost bratov ...


Preberi več