Človekov greh (75)

Kateri je prvi človekov greh? To je napuh. To je nakazano v zgodbi o Adamu in Evi, saj si prva človeka obetata, da bosta kakor Bog. Tudi danes imamo isto težavo napuha. Greh napuha tudi danes bremeni človeka. Tudi danes si lažemo, da smo kakor Bog. Najprej to delamo tako, da si mislimo, da lahko mi določamo, kaj je prav in kaj narobe. V sodobnem času je tega kar veliko. Nekateri ljudje mislijo, da lahko sami spreminjajo celo naravo in odločitve. Kristjani smo bolj ubogljivi in to vsaj javno težko priznamo. Toda v stiski pogosto pademo in si življenje prilagodimo po svoje. Ko tvegamo, da bi se osramotili ali, da bi trpel naš ugled se zgodi, da naredimo drugače, kot je prav.

Pogostejša pa je misel, da lahko vse zmoremo sami. Človekova duhovnost in duhovno zdravje ni nekaj, kar je mogoče urediti iz danes na jutri. Pogosto so potrebna dolga obdobja tihe zvestobe in dela v pravo smer, da se pojavijo prvi rezultati našega osebnega izboljšanja.

Človekov prvi greh ni v tem, da se je zavestno obrnil proti Bogu. Človek prvi greh je v tem, da je mislil, da lahko sam nadzoruje duhovno držo svojega življenja in se lahko poljubno odloča, kdaj bo zvest in kdaj ne.

Ko slišimo, da se je nekdo neposredno uprl Bogu, rečemo, da to ni naša stvar, mi nismo taki. Ko pa slišimo za nekoga, ki je propadel zato, ker je delal kompromise v svojem duhovnem življenju na tistih mestih, kjer tega ne bi smel, pa se v tem prepoznamo.

Bodimo vztrajni v zvestobi do Boga.

 

75. V čem obstaja prvi človekov greh?

Skušan od hudiča je človek pustil umreti v svojem srcu zaupanje do svojega Stvarnika, in nepokoren Bogu, hotel biti "kakor Bog" brez Boga in mimo Boga (1 Mz 3,5). Tako sta Adam in Eva takoj izgubila milost prvotne svetosti in pravičnosti zase in za vse ljudi.   

Obiščite nas

Zelo veseli bomo, če nas obiščete v središču Kopra, si ogledate obnovljeni samostan in se ustavite v cerkvi. Z veseljem vas pričakujemo.

Dobrodošli!

Kako do nas?

Urnik bogoslužja

Nedelje:
9.00 in 11.00

Delavniki:
ob 19.00
(glej sprotni koledar)

zgodovina

Zgodovina frančiškanske prisotnosti v Kopru je dolga in sega v same začetke reda, saj so prvi bratje prišli v mesto že kmalu po Frančiškovi smrti. Leta 1229 ga je verjetno obiskal sv. Anton Padovanski in tukaj ustanovil prvo skupnost bratov ...


Preberi več